جولان قاچاق‌چيان در بازار لپ‌تاپ و تبلت/ مسئولان بايد دامنه ثبت سفارش کالاي آي تي را افزايش دهند

اخبار ویژه

با تلاش هاي بسيار مشکل سوخت صنف برطرف شد/ صنف فخاران متاثر از رکود در صنعت ساختمان

محاسبه و برآوردهاي مالياتي بر اساس تراکنش ها از سال 93 نقض قانون است/ نبايد تمامي تراکنش ها به حساب کسب وکار و سود گذاشته شود

بخش خصوصي در انجام امور نظام توزيع تعللي ندارد/ اصناف، مسئول گران شدن اجناس نيستند

3

محمدرضا فرجي، ?رئيس اتحاديه فناوران رايانه تهران:

جولان قاچاق‌چيان در بازار لپ‌تاپ و تبلت/ مسئولان بايد دامنه ثبت سفارش کالاي آي تي را افزايش دهند

  • کد خبر : 90691
  • 1399/06/24

رئيس اتحاديه فناوران رايانه تهران از جولان قاچاق‌چيان در بازار لپ تاپ و تبلت خبر داد و گفت: عدم همکاري وزارت صمت و بانک مرکزي با تجار باعث شده که در بازار با کمبود کالا مواجه شويم. همين مسئله جولان قاچاقچيان در بازار لپ تاپ و تبلت را تقويت مي‌کند.

محمدرضا فرجي تهراني رئيس اتحاديه فناوران رايانه تهران در اين خصوص بيان کرد: چندين کانتيتر حامل کالاهاي آيتي حدود چهار ماه است که در گمرک دپو شده است. عدم همکاري وزارت صمت و بانک مرکزي با تجار باعث شده که در بازار با کمبود کالا مواجه شويم. در گذشته، تجار برندهاي مختلفي از لپ تاپ و تبلت را وارد کشور ميکردند و تنوع اجناس در بازار بالا بود؛ اين در حالي است که اين روزها علاوه بر واحدهاي صنفي فروشگاههاي اينترنتي نيز با کمبود کالا رو به رو هستند.

وي افزود: تاجران تهراني بزرگترين توزيعکنندگان کالاهاي آي تي به اقصي نقاط کشور بودند؛ به طوريکه شهرهاي ديگر به جز تهران کالاي آي تي را از تجار شناسنامهدار خريداري ميکردند؛ اما حالا شهرهاي مرزي اين کالاها را به شکل قاچاق تامين ميکنند و به دست مصرفکنندگان ميرسانند.

گلايه فناوران رايانه از سازمان امور مالياتي

او با گلايه از نحوه برخورد سازمان امور مالياتي اظهار کرد: سازمان امور مالياتي از تجار بابت ترخيص کالاهايي که در گمرک وجود دارد ماليات 9 درصدي ( اين ماليات بر ارزش افزوده با ارز دولتي محاسبه ميشود) اخذ ميکند اما به محض اينکه اين کالاها وارد شبکه توزيع ميشود دوباره از اين کالاها ماليات بر ارزش افزوده گرفته ميشود ( که شيوه اخذ اين نوع ماليات در شبکه توزيع با ارز نيمايي محاسبه ميشود.) و همين اقدام قاچاق کالا به کشور را جذابتر خواهد کرد.

فرجي با اشاره به ميزان واردات لپ تاپ و تبلت گفت: فعلا واردات لپ تاپ افت نکرده است. اين روزها کالاهاي آي تي جزو ضروريات زندگي مردم محسوب ميشود و نياز لپ تاپ و تبلت 50 درصد افزايش يافته است. معتقديم مسئولان بايد دامنه ثبت سفارش کالاي آي تي را افزايش دهند و در اين حوزه سرعت عمل داشته باشند؛ چرا که عدم توجه به اين موضوع ميتواند جولان قاچاقچيان در بازار لپ تاپ و تبلت افزايش دهد.

رئيس اتحاديه فناوران رايانه به قيمت لپ تاپ اشاره و اظهار کرد: برخي ميگويند اصناف در اين شرايط گران فروشي ميکنند؛ اين در حالي است که تمام کالاها از افزايش قيمت دلار تاثير ميپذيرند. کالاهاي مربوط به حوزه آيتي وارداتي است؛ بنابراين چنانچه قيمت دلار افزايش يابد قيمت لپ تاپ و تبلت نيز به همان ميزان نوسان خواهد داشت.

به گفته رئيس اتحاديه فناوران رايانه تهران؛ حداقل قيمت لپ تاپ در بازار از هفت ميليون تومان آغاز ميشود.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.