دولت مانع سرازير شدن نقدينگي از سهام به بازار مسکن شود/ کنترل نقدينگي در بورس به آرامش بازارهاي موازي منجر مي‌شود

اخبار ویژه

با تلاش هاي بسيار مشکل سوخت صنف برطرف شد/ صنف فخاران متاثر از رکود در صنعت ساختمان

محاسبه و برآوردهاي مالياتي بر اساس تراکنش ها از سال 93 نقض قانون است/ نبايد تمامي تراکنش ها به حساب کسب وکار و سود گذاشته شود

بخش خصوصي در انجام امور نظام توزيع تعللي ندارد/ اصناف، مسئول گران شدن اجناس نيستند

3

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران :

دولت مانع سرازير شدن نقدينگي از سهام به بازار مسکن شود/ کنترل نقدينگي در بورس به آرامش بازارهاي موازي منجر مي‌شود

  • کد خبر : 90689
  • 1399/06/24

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با بيان اينکه سهامداران بايد نگاه بلندمدت به بورس داشته باشند گفت: دولت تلاش کند بورس مجدداً روند مثبت به خود بگيرد تا شاهد خروج نقدينگي از بورس به مسکن نباشيم.

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران درباره افزايش اين روزهاي قيمت مسکن اظهار کرد: اينکه بخش مهمي از نقدينگي کشور وارد بورس شده اتفاق خوبي است زيرا کنترل نقدينگي در اين بخش به آرامش بازارهاي موازي منجر ميشود. به هر حال اگر اصلاح بازار سرمايه ادامه پيدا کند تأثير خود را به شکل هجوم نقدينگي به بازارهاي مسکن، ارز و طلا نشان ميدهد.

وي افزود: از طرف ديگر سهامداران بايد نگاه بلند مدت به بورس داشته باشند و نوسانات کوتاه مدت را ناديده بگيرند. سهامداران اطمينان داشته باشند در ميان مدت و بلند مدت سود خواهند کرد.

خسروي با تاکيد بر اهتمام دولت براي حفظ بازار سهام گفت: به اعتقاد من انتخابات آمريکا تأثيري بر اقتصاد ايران و به تبع آن بورس ايران ندارد؛ زيرا هرکس انتخاب شود با توجه به چارچوب مشخصي که سياستهاي کلان آمريکا دارد با ملت ايران دشمني خواهد کرد. فرقي نميکند که شخص منتخب، ترامپ باشد يا جوبايدن. فراموش نکنيم دولتمردان آمريکا دشمنان قسم خورده نظام و ملت ايران هستند.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک درباره اين شائبه که دريافت کميسيون دفاتر املاک بر اساس ارزشثمنمعامله در افزايش قيمت مسکن تأثير گذار است گفت: به هيچ عنوان اين طور نيست. بارها اعلام کردهايم اگر قيمت مسکن افزايش پيدا کند بازار وارد رکود ميشود و اين به ضرر مشاوران املاک است. لذا هيچکس حاضر نيست رونق را فداي مقدار ناچيزي حقالزحمهکند.

خسروي تصريح کرد: عزيزاني که ادعا ميکنند مکانيزم کميسيون در بازار مسکن تأثير گذار است احتمالاً به تلاش ما براي تغيير اين فرايند واقف نيستند.

کميسيون معاملات مسکن بايد از فروشنده گرفته شود نه خريدار

وي با اشاره به حقالزحمه مشاوران املاک شهر تهران که در حال حاضر تا 500 ميليون تومان، نيم درصد از هر يک از طرفين است خاطرنشان کرد: ما پيشنهاد داديم اين رقم به يک درصد بدون سقف افزايش يابد و از فروشنده دريافت شود؛ زيرا خريدار که بعضاً همه اموال خود را نقد کرده تا يک خانه بخرد پولي در اختيار ندارد. در بسياري از کشورها شش درصد از فروشنده، کميسيون دريافت ميکنند. اما پيشنهاد ما براي يک درصد هم مورد موافقت قرار نگرفت.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران همچنين اظهار کرد: پيشنهاد رايگان شدن قراردادهاي متمم را نيز ارائه کرديم. در خصوص تمديد اجاره نيز گفتيم که از يک چهارم به يک هشتم مبلغ اجاره کاهش پيدا کند. قراردادهاي مشارکت نيز هم اکنون هم بر اساس ارزش ملک و هم بر اساس آورده سازنده محاسبه ميشود که ما در نظر داشتيم اين رقم را به سه دانگ ارزش ملک کاهش دهيم يعني اگر يک قرارداد مشارکت 10 ميليارد تومان ارزش داشته باشد فقط 2.5 ميليارد تومان مشمول کميسيون شود. اما همانطور که گفتم فعلاً اين پيشنهادات مورد تأييد قرار نگرفته است.


ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.