مخالف سامانه صدور پروانه کسب هستيم/ رانت پزشکان براي فروش عينک

اخبار ویژه

کاهش قيمت کاغذ در بازار/ دولت ماليات کاغذفروشان را مانند ناشران محاسبه کند

تخريب پل هوايي شهرک صنعتي خاوران و خطر جاني کارگران/ اداره راه و شهرسازي بدون هيچگونه هماهنگي‌، پل هوايي را تخريب کرده است

دومين کارگاه آموزشي پايانه هاي فروشگاهي و سامانه موديان برگزار شد

3

عليرضا خليل‎نژاد، رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان عينک تهران:

مخالف سامانه صدور پروانه کسب هستيم/ رانت پزشکان براي فروش عينک

  • کد خبر : 103272
  • 1402/03/02

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان عينک تهران گفت: دولت با ايجاد سامانه صدور پروانه کسب اتحاديه‌ها را عملاً به ماشين امضا تبديل مي‌کند و ما مخالف اين امر هستيم.

عليرضا خليل نژاد،رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان عينک تهران با بيان اينکه دولت با ايجاد سامانه صدور پروانه کسب اتحاديه ها را عملا به ماشين امضا تبديل مي کند، بيان داشت: ما در اتحاديه سازندگان و فروشندگان عينک تهران اين را قبول نمي کنيم؛ چرا که در اين صورت امکان نظارت بر اعضاي اتحاديه را نداريم.

وي با بيان اينکه بزرگترين چالش صنف عينک فروشان اين است که دولت از قانون نظام صنفي پيروي نمي کند، افزود: مواد مورد نياز در ساخت لنز عينک از کشورهاي کره جنوبي، چين، هندوستان و اروپا به کشور وارد مي شود لذا برندهاي عينک هاي آفتابي داراي جواز 100 درصد هستند به اين معني که با کوچکترين تخلفي پروانه واحد کسب باطل مي شود.

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان عينک تهران با بيان اينکه اتحاديه از واحدهاي داراي جواز سخت ترين بازرسي ها را به عمل مي آورد تا جايي که بازرسان هر 15 روز يکبار به واحدهاي فروش عينک رفته و فعاليت ها را بررسي مي کنند، گفت: صنف عينک سازان و عينک فروشان حجم تبادل مالي يک هزار و 500 ميليارد تومان دارد که مقدار سه مليارد تومان از اين بازار در داخل مونتاژ مي شود.

خليل نژاد تعداد عينک فروشي هاي کشور را 22 هزار واحد برشمرد و ادامه داد: يک هزار و 750 واحد از آنها در تهران فعاليت مي کنند که البته به تناسب جمعيت و مساحت اين تعداد کافي نيست و نياز به عينک فروشي هاي بيشتر داريم در اين رابطه امسال 350 واحد مجوز گرفته و 80 واحد نيز کار خود را تعطيل کرده اند.

وي خاطر نشان کرد: با يک شرکت دانش بنيان در زمينه توليد عدسي با 150 شاغل که عدسي هاي طبي و آفتابي را با 35 درصد قيمت نمونه خارجي توليد مي کند فعاليت مي کنيم و درصدد هستيم تا ساخت 20 درصد از نياز کشور را به شرکت هاي دانش بنيان محول کنيم.

رانت پزشکان

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان عينک تهران با بيان اينکه در زمينه عمل ليزيک که بسيار پر خطر است برخي پزشکان تجارت را با پزشکي ادغام کرده اند و به راحتي يک لايه از قرنيه چشم بيمار را برش مي زنند که کار بسيار خطرناکي است، تاکيد کرد: از 100 هزار نفر پزشک شاغل در تخصص هاي متفاوت حدود 95 درصد عينکي هستند اما هيچکدام تن به اين عمل نداده اند.

خليل نژاد همچنين با بيان اينکه رانت در صنف ما در دست چشم پزشک ها و اپتومتريست ها قرار دارد و سال ها است که حقوق عينک سازان را تضعيف کرده اند، گفت: فروش عينک در برخي از مطب چشم پزشکان و اپتومتريست ها يکي از اين موارد است. مطب جاي فعاليت تجاري نيست اتحاديه خواهان اجراي قوانين در اين مورد است البته تعدادي از پزشکان در واحد هاي مسکوني اقدام به طبابت مي کنند؛ لذا رانت و قدرت اين دسته از پزشکان اجازه برخورد قانوني را به ما نمي دهد.

وي عمده واردات عينک هاي دودي را از کشور چين، اروپا و کره جنوبي نام برد و ادامه داد: در اين زمينه به هيچ کشوري صادرات نداريم البته در پي نوسانات ارز کشورهاي همسايه به ايران هجوم آوردند تا عينک خريداري کنند اما قوانين اتحاديه اجازه نداد تا هيچ عينکي به صورت عمده فروخته شود.

مونتاژ و واردات عينک

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان عينک تهران زير ساخت ها را براي ساخت عينک در کشور نا مناسب دانست و ادامه داد: دانش کافي براي ساخت عينک را نداريم و بيشتر اقلام واردات و تعداد اندکي نيز مونتاژ مي شوند لذا دست کم بايد کيفيت کار را بالا ببريم لذا قوانين را سخت تر کرده ايم در نتيجه به منظور افتتاح يک واحد عينک فروشي در اتحاديه بايد فرد متقاضي در کلاس ها شرکت و نمره قابل قبول را اخذ کند.

خليل نژاد با بيان اينکه اين کلاس ها 420 ساعت به صورت پودماني در حوزه عينک طبي و 120 ساعت نيز در زمينه عينک آفتابي برگزار مي شود، گفت: در اتحاديه سازندگان و فروشندگان عينک تهران مصوب شده که تمام درخواست کنندگان فروش عينک بايد در اين کلاس ها شرکت کرده باشند از همين رو از مردم مي خواهيم که از واحدهاي داراي جواز کسب و معتبر خريداري کنند.

منبع : خبرگزاري بازار

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.